top of page

ÇEVREDE KEŞFEDİLECEK YERLER


Turunç ve çevresinde, doğal güzellikler, antik kalıntılar, harika koylar ve sevimli köyler gibi pek çok keşfedilecek yer bulunmaktadır. Turunç'a sadece 10 dakika mesafede bulunan Kumlubük Koyu, ziyaretçilerin uğrak noktalarından biridir.

Hisarönü Körfezi'nde günlük turlara katılırsanız, ilk durağınız "Kamelya Adası" olacaktır. Selimiye'den başlayarak ilginç bir kaya yapısına sahip tepeleri geride bırakarak 45 dakikalık bir deniz yolculuğuyla Kamelya Adası'na ulaşabilirsiniz. Kamelya Adası sahili, yatların tercih ettiği temiz ve berrak bir denize sahiptir. Denizin dibini 30 metre kadar net görebileceğiniz sahilde her yaş grubundan insanın tırmanabileceği bir manastır bulunmaktadır. Siyah, beyaz, gri deniz taşlarıyla döşenmiş manastır tabanındaki dev mozaik, tarihle iç içe olmak isteyen turistlerle doludur. Her açıdan farklı güzellikler sunan ada, fotoğraf tutkunlarının vazgeçemeyeceği özelliklere sahiptir.

Datça Yarımadası'nda, göz kamaştırıcı koylar ve doğal güzelliklerin yanı sıra keşfedilecek pek çok yer bulunmaktadır. Bunlardan bazıları; Bencik Koyu, Delikyol Koyu, Kızkumu Plajı, Turgut Şelalesi, Gebe Kilisesi (tekne ile ulaşılabilir), Kiliseli Ada, Kamelya Koyu, Bayır Köyü, Cennet Koyu, Perili Köşk, Serçe Limanı, Çiftlik Koyu, Manastır, Sığ Liman (Selimiye'de), Emel Sayın Koyu'dur. Ayrıca Selimiye'den sonra Söğüt ve Bozburun Köyleri'ni ziyaret etmek de mümkündür.

Turunç'a yakın olan önemli cazibe merkezlerinden biri de Amos Antik Şehri'dir. 1948 yılında Prof. Dr. George Ewart Bean tarafından yapılan kazılar sonucunda ortaya çıkan Amos, milattan önce 2. yüzyıla ait kira sözleşmeleriyle 2.200 yıllık bir geçmişi kanıtlayan önemli belgelere sahiptir. Kumlubük beldesinde yer alan Amos Koyu, sadece denizin güzelliği ile değil, sahilin dik kayalıklarının üzerine kurulmuş antik şehriyle de dikkat çekmektedir. Antik şehri keşfetmek için tepeye tırmanmanız oldukça kolaydır. Amos'un kazı çalışmalarının yıllar önce durdurulduğu ve o zamandan beri hiçbir değişiklik olmadığı harabelerde dolaşarak tarihin tozlu sayfalarında küçük bir keşfe çıkabilirsiniz. Farklı açılardan güneşin doğuşunu ve batışını izlerken, ayaklarınızın bastığı toprakların zengin tarihi hakkında büyüleneceksiniz.
Turunç'tan çevredeki turistik yerlere ve köylere olan mesafeleri aşağıda bulabilirsiniz:

Turgut Şelalesi : 19,7 km
Selimiye : 20,7 km
Bayır Köyü : 18,0 km
Taşlıca Köyü : 30,3 km
Amos Antik Kenti: 3 km
Turgut Şelalesi : 18,9 km
Kızkumu : 32 km
Kumlubük Koyu : 8,9 km

Ayrıca Karia Yolu yürüyüş parkurları hakkında detaylı bilgi için   www.kariayolu.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

ULAŞIM

Turunç'a otobüsle ulaşmak isterseniz öncelikle Marmaris'e gelmeniz gerekiyor. Günün her saatinde özellikle yaz aylarında, Marmaris'e düzenli otobüs seferleri bulabilirsiniz. Buradan Turunç kasabasına taksilerle veya şehir içi ulaşım araçları olan dolmuş ve minibüslerle kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Marmaris iskelesi durağından gün boyunca kalkan dolmuş teknelerle de İçmeler üzerinden Turunç'a deniz yolculuğu yaparak farklı bir seyahat deneyimi yaşayabilirsiniz. Ayrıca, Turunç'a ulaşmak için safari heyecanını tadarak 4x4 araç kiralayabilirsiniz.

Havayolu tercih ederseniz, bölgeye en yakın havalimanı Dalaman Havalimanı'dır ve yaklaşık 120 kilometre uzaklıktadır. Havalimanına ulaştıktan sonra, servislerle veya yerel ulaşım seçenekleriyle Turunç'a kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Uçuş bilgilerinizi bize iletir ve talepte bulunursanız, sizi VIP araçlarımızla karşılayarak konforlu bir şekilde Turunç'a transfer sağlayabiliriz.
 

bottom of page